end
Sprievodca
Patria
Patria
Patria (2203) je posledný vyvýšený útvar v hrebeni Bášt, odpájajjúcom sa od HH na Hlinskej veži. Od Malej Bašty ju delí Sedlo nad Skokom. Smerom k Tatranskej magistrále klesá z Patrie široký sutinový chrbát, ktorý nižšie prechádza v hustú kosodrevinu a pripája sa na vyvýšenom bode zvanom Trigan. Patria je vďaka miernemu sklonu jej J úbočia vďačným cieľom aj pre začínajúcich lyžiarov.
Východisko: Štrbské pleso
1. J úbočím cez Trigan
Sklon: do 30°
Obtiažnosť: S2
Expozícia: E1
Prevýšenie: 700 m (po Trigan)

J úbočie Patrie je na Tatranské pomery mimoriadne mierny a široký svah. Výstup aj zjazd môžeme viesť ľubovoľnou trajektóriou v celej jeho šírke. Svah poskytuje desiatky až stovky metrov na manévrovanie, terén je súvislý - bez prahov a prekážok s dojazdom v riedkom lese, ktorý smerom k Triganu hustne (viď Patria, červená trasa 1). Nakoľko ide o J expozíciu, za pekného počasia sneh už počas doobedia markantne mäkne. V dlhodobom režime striedania mrazivých nocí so slnečnými dňami sa tu tvorí kôra skôr ako inde. Lavíny sú vďaka miernemu sklonu menej pravdepodobné.

2. Cez Sedlo nad Skokom do Mlynickej doliny
Sklon: 35-40°
Obtiažnosť: S3+
Expozícia: E1
Prevýšenie: 500 m (po Skok)

Z vrcholu zostúpime S smerom po hrebeni do Sedla nad Skokom (červená trasa 1). Zostup je pohodlnejší kúsok pod hrebeňom na strane Mlynickej doliny. Pri dobrých snehových podmienkach možno tento úsek aj zlyžovať.
Ďalej viď Sedlo nad Skokom.
1. Hrebeň Bášt, končiaci Patriou. Pohľad zo zjazdoviek pod Soliskom. Autor: Miroslav Benko.
2. Sedlo nad Skokom. Pohľad od vodopádu Skok.