end
Sprievodca
Patria
Patria
Patria (2203) je posledný vyvýšený útvar v hrebeni Bášt, odpájajjúcom sa od HH na Hlinskej veži. Od Malej Bašty ju delí Sedlo nad Skokom. Smerom k Tatranskej magistrále klesá z Patrie široký sutinový chrbát, ktorý nižšie prechádza v hustú kosodrevinu a pripája sa na vyvýšenom bode zvanom Trigan. Patria je ľahkým a vďačným cieľom hlavne v prípade časovej tiesne.
Východisko: Štrbské pleso
1. Cez Trigan
Čas: 2½ h
Obtiažnosť: CH
Atraktivita: +

Zo Štrbského plesa vykročíme po Magistrále smerom k Popradskému plesu. Po asi ¾ hodine dosiahneme vyvýšeninu Trigan a z červenej značky uhneme šikmo vľavo do lesa. Orientáciu sťažuje porast, a tak v prípade že nenarazíme na slabo znateľný chodníček, treba sa držať buď v strede stúpajúceho chrbta, alebo mierne na stranu privrátenú k Ostrve. Chodníček vychádza na otvorené suťovisko, odkiaľ ľubovoľným smerom pokračujeme k vrcholu (lepšie však pravou stranou chrbta). Cesta je začiatočnou/konečnou fázou v prechode Baštového hrebeňa.
Výstup v spodnej časti znepríjemňuje kliesnenie sa hustou kosodrevinou. Výhodnejšie je absolvovať ho v zime na lyžiach (kosodrevina je pod snehom), alebo použiť cestu 2.

1. Hrebeňom zo Sedla nad Skokom
Čas: ¼ h
Obtiažnosť: CH
Atraktivita: +

Zo Sedla nad Skokom pokračujeme k vrcholu Patrie priamo hrebeňom, viac na strane Mlynickej doliny.

2. Sedlo nad Skokom od vodopádu Skok
Čas: 1 h
Obtiažnosť: CH
Atraktivita: +

Stojac pri vodopáde Skok vidíme medzi Patriou a Malou Baštou Sedlo nad Skokom, z ktorého spadá strmý trávnatý svah (dole ukončený sutinovým kužeľom). Na pravej strane ho ohraničuje Veža pod Skokom a Stena pod Skokom, formujúc útvar podobný galérii. Dnom tohto žľabu vedie ďalší postup až do sedla.
Sklon v žľabe má miestami takmer 40°. Ak je tráva mokrá, hrozí pošmyknutie a dlhý kĺzavý pád.
1. Hrebeň Bášt, končiaci Patriou. Pohľad zo zjazdoviek pod Soliskom. Autor: Miroslav Benko.
2. Hrebeň Bášt, začínajúci Patriou. Pohľad zo Zlomiskovej doliny. Autor fotografie: Martin Černička. (http://www.terminus.sk/~dedo)
3. Patria od Vodopádu Skok.