end
Sprievodca
Velická stena
Velická stena
Velická stena stojí nad nad Velickou dolinou v hrebeni Velických granátov. Pôsobí dojmom mohutného štítu, ale pri pohľade z vtáčej perspektívy zistíme, že sa jedná o nevýrazný vrchol. Odstupuje krátkym hrebeňom z Granátovej lávky. Na SZ susedí s Granátovou vežičkou a Granátovou stenou, od ktorej ju delí Kotol pod Dvojitou. Na SV ju od Dvojitej veže oddeľuje Dvojité sedlo, ktorým bezprostredne prechádza Granátová lávka.
POZNÁMKA: Granátová lávka je z hľadiska prístupu na hrebeň Velických Granátov dôležitý objekt. Jedná sa o sutinovo-trávnatú lávku/rampu, ktorá od seba jasne oddeľuje masív Granátových veží a Granátových stien. Granátová lávka (pokiaľ ide o názvoslovie) sa začína v ústí Velickej doliny pod Medvedím chrbtom a končí sa v Opálovom sedle. Avšak konfiguračne už menej zreteľne pokračuje aj ďalej na SZ. Definitívne sa stráca až v oblasti Sedla pod Kupolou.
POZOR! Podľa Návštevného poriadku TANAPu sú Granátová lávka a priľahlé steny lokalitou, v ktorej je pohyb návštevníkov zakázaný. Granátovú lávku využívame len pre únik v krízových situáciách.
Východisko: Sliezsky dom.
4. Z Dvojitého sedla
Čas: 5 min
Obtiažnosť: CH
Atraktivita: ++

Do Dvojitého sedla sa dostaneme po Granátovej lávke (trasa 1 na obr. 1).
-Ak na ňu nastúpime z Kvetnicového žľabu pod Opálovou stenou (viď trasa 1 na Bradavicu), vystúpime najprv do Opálového sedla. Odtiaľ pokračujeme po lávke popod Malú a Veľkú Granátovú vežu, traverzujúc Granátový kotol až dosiahneme Granátové sedlo. Traverzom Kotla pod Dvojitou sa po lávke dostaneme popod Dvojitú vežu do Dvojitého sedla.
-Na Granátovú lávku sa dostaneme aj z Tatranskej magistrály. Na úpätí Medvedieho chrbta opustíme magistrálu a odbočíme do sutinoviska prerasteného kosodrevinou. Vstup na lávku nie je jasne definovaný (treba sledovať mužíkov, prípadne využiť GPS navigáciu), ale ak už sa na ňu dostaneme, ďalší postup je jasný (zreteľný chodník).

1. Velická stena a Granátová lávka, pohľad z Gerlachu. Autor fotografie: Sveťo Lacko
2. Velická stena a Granátová lávka, pohľad z Granátovej steny. Autor fotografie: K. Rafik, Wikipédia
3. Velická stena, pohľad z Medvedieho chrbta. Autor fotografie: Martin Bartoň, www.vetroplachmagazin.sk
Po lávke sa dostaneme pod Medvedie sedlo a zanedlho dosiahneme Dvojité sedlo.
Tu lávku opustíme a ľahkým terénom bez problémov po trase 4 dosiahneme vrchol Velickej steny.


5. Napriamením Grosza
Čas: 1 h
Obtiažnosť: II-III
Atraktivita: ++

Na dne Velickej doliny (časť Kvetnica) ústi sutinovým kužeľom žľab, ktorý zbieha spod Z steny Velickej steny. Je ohraničený dvoma rebrami, ktoré vyššie prechádzajú v hrany Velickej steny. Spoznáme ho aj podľa toho, že končí diagonálnou jaskynkou v kotli pod Velickou stenou. Vystupujeme žľabom strmo takmer až na jeho koniec. Pod jaskynkou uhneme doľava do príkreho zárezu. Vyššie narazíme na reťaz, ktorá končí až na vrchole rebra (cca v mieste kde sa rebro pripája na Velickú stenu). Úsek opatrený reťazou je na obr. 1 vyznačený čiernou linkou. Ďalej traverzujeme SZ stenu štítu po exponovanej lávke, ktorá nás vyvedie na dno Kotla pod Dvojitou. Ľahkým terénom dosiahneme Granátovú lávku a po nej Dvojité sedlo. Ďalej sledujeme trasu 4 až na vrchol.
Napriamená Groszova cesta slúži hlavne na zostup pre horolezcov (viď www.tatry.nfo.sk), na turistické účely nie je najvhodnejšia. Miesta v okolí inštalovanej reťaze sú svojou obtiažnosťou na rozhraní medzi turistikou a horolezectvom. Traverz SZ steny je obtiažne istiteľný a na klzkom podklade nebezpečný.
4. Ťažší úsek napriamenej Groszovej cesty (cesta č.5). Vo vrchnej časti osadený zlaňovací kruh a reťaz.
GPS záznam nástupu na Granátovú lávku (formát GPX, archív ZIP).
Smer: Medvedie sedlo - Tatranská magistrála