end
Sprievodca
Satan
Satan
Satan (2432) má dva vrcholy (S a J), pôsobiace dojmom malých rohov. Stojí medzi Prednou Baštou a Pekelníkom v Baštovom hrebeni, odpájajúcom sa z HH na Hlinskej veži. Zo strany Pekelníka ho ohraničuje Satanovo sedlo a od Prednej Bašty je separovaný Sedlom nad Červeným žľabom. Meno tohto štítu má korene v ľudových poverách o satanovom poklade, ktorý čert ukryl v jednom zo žľabov [3]. Z jeho vrcholu sa naskytne impozantný výhľad do Mengusovskej doliny, do Poľska, aj smerom ku Kriváňu.
Východisko: Štrbské pleso, Popradské pleso
1. Zo Sedla nad Červeným žľabom
Čas: ¾ h
Obtiažnosť: I
Atraktivita: +++

Prístup do Sedla nad Červeným žľabom vedie hrebeňom z Prednej Bašty. Odtiaľto pokračujeme ďalej po stúpajúcom hrebeni, v ktorom nám stoja v ceste dva nevýrazné hrby, oddelené plytkými sedielkami. Prvý, trávnatý hrb prechádzame priamo hrebeňom po dobrom chodníku. Druhý je skalný a prekonávame ho podchádzajúc hrebeň zo strany Mlynickej doliny. Dostávame sa do sedielka, odkiaľ spadá do Mlynickej doliny markantný žľab (vedie ním trasa 4). Po trávnato-kamenistej ríne ľahko dosiahneme J vrchol. Cesta k S vrcholu vedie cez Satanovu štrbinu a ľahké skalné stupne.


4. Z Mlynickej doliny
Čas: 4¼ h
Obtiažnosť: I
Atraktivita: +++

Táto trasa predstavuje pravdepodobne najpraktickejší a najľahší prístup na vrchol Satanu. Po žltej značke kráčame hore Mlynickou dolinou. Asi po dvoch hodinách chôdze nás chodník privedie k Malému a Nižnému Koziemu plesu. Po pravej ruke vidíme trávnatý chrbát, ktorý smeruje k masívu Satana a za ním dva sutinové kužele. Pravý z nich sa asi v polovici svojej výšky dotýka takmer vodorovnej trávnato-skalnatej rampy podťatej prahmi. Po nej prekonáme niekoľko žliabkov (stredný je najvýraznejší) a traverz ukončíme v markantnom žľabe, ktorý spadá zo Satanovho zárezu (sedlo medzi Satanom a Satanovou vežičkou). Začneme vystupovať buď priamo žľabom, alebo prekročíme ešte jedno rebro (biely variant) a po dobrom chodníčku vstúpime do žľabu až vyššie. Vystupujeme buď až do Satanovho zárezu, kde sa napojíme na cestu 1, alebo už poniže odbočíme úbočím k vrcholu.
Cesta je v spodnej časti orientačne náročná. Pri zlej viditeľnosti a hlavne na zostupe môžu byť problémy s hľadaním traverzu.
1. Hrebeň Bášt, uprostred s Malou Baštou. Pohľad zo zjazdoviek pod Soliskom. Autor: Miroslav Benko.
2. Hrebeň Bášt, uprostred s Malou Baštou. Pohľad zo Zlomiskovej doliny. Autor fotografie: Martin Černička. (http://www.terminus.sk/~dedo)
3. Dvojvrchol Satanu, pohľad z Mlynickej doliny.
4. Baštový hrebeň v úseku Malá Bašta až Satan. Pohľad od Žabích plies. Autor: Martin Dendis.
5. Satan, pohľad spod Predného Soliska.