end
Sprievodca
Malá Bašta
Malá Bašta
Malá Bašta (2285) stojí medzi Patriou a Prednou Baštou v Baštovom hrebeni, odpájajúcom sa z HH na Hlinskej veži. Zo strany Patrie ju ohraničuje Sedlo nad Skokom a na opačnom konci leží Sedlo nad Širokým žľabom.
Východisko: Štrbské pleso, Popradské pleso
1. Zo Sedla nad Skokom
Čas: ¼ h
Obtiažnosť: I (CH)
Atraktivita: ++

Prístup do Sedla nad Skokom je opísaný pri výstupe na Patriu (trasa 2). Zo sedla zahneme po dobrom chodníku k vrcholu Malej Bašty, ktorý vedie prakticky priamo hrebeňom.

1. Zo Sedla nad Širokým žľabom
Čas: ½ h
Obtiažnosť: I (CH)
Atraktivita: ++

Zo sedla (tu sa pripája trasa 3 a 5) odbočíme k vrcholu Malej Bašty. Nie však priamo hrebeňom, ale podchádzajúc ho po sutinovo-trávnatom svahu zo strany Mlynickej doliny. V hornej tretine cesty prekročíme hrebeň na stranu Mengusovskej doliny a po skalách vystúpime na vrchol.

3. Sedlo nad Širokým žľabom z Mlynickej doliny
Čas: 2½ h
Obtiažnosť: CH
Atraktivita: +

Zo Štrbského plesa sledujeme žltú značku až k vodopádu Skok. Tu uvidíme medzi Malou Baštou a Prednou Baštou Sedlo nad Širokým žľabom. V zimnom období je výhodnejšie už na tomto mieste zahájiť výšľap žľabom vedúcim do sedla. V lete je však rozumné vyhnúť sa suti a pokračovať ďalej po značke. Až pri Plese nad Skokom zamierime do žľabu (trasa značená hviezdičkami) a po strmých trávach a suti vystúpime do sedla.
Sklon v žľabe dosahuje miestami takmer 40°. Ak je tráva mokrá, hrozí pošmyknutie a dlhý kĺzavý pád.
1. Hrebeň Bášt, uprostred s Malou Baštou. Pohľad zo zjazdoviek pod Soliskom. Autor: Miroslav Benko.
5. Sedlo nad Širokým žľabom z Mengusovskej doliny
Čas: 3¼ h
Obtiažnosť: B
Atraktivita: +

Z Popradského plesa pokračujeme po modrej značke hore Mengusovskou dolinou. Zanedlho zbadáme po ľavej ruke široký žľab (kvôli tomu zrejme jeho meno Široký žľab), spadajúci zo Sedla nad Širokým žľabom. V spodných partiách je porastený hustou kosodrevinou, zatiaľ čo vrchná časť má charakter sutinového kotla. Vľavo je kosodrevina preťatá úzkou krivoľakou líniou, kadiaľ preteká malý potôčik a vytvára v kosodrevine výstupový koridor. Na vhodnom mieste teda opustíme modrú značku a brodiac sa kosodrevinou prekročíme Hincov potok. Vstúpime do koridoru, ktorý nás vyvedie do kotla. Hľadajúc si najľahšiu cestu vystúpime do Sedla nad Širokým žľabom.
Prechod cez kosodrevinu na dne doliny je veľmi náročný a nebezpečný. Je oveľa výhodnejšie absolvovať túru v zimnom období na lyžiach.

3. Malá Bašta a Predná Bašta. Pohľad z Mengusovskej doliny.
4. Baštový hrebeň v úseku Malá Bašta až Satan. Pohľad od Žabích plies. Autor: Martin Dendis.
2. Hrebeň Bášt, uprostred s Malou Baštou. Pohľad zo Zlomiskovej doliny. Autor fotografie: Martin Černička. (http://www.terminus.sk/~dedo)