end
Sprievodca
Granátová stena
Granátová stena
Granátová stena sa vypína nad Velickou dolinou, pôsobiac dojmom mohutného štítu. Pri pohľade z vtáčej perspektívy však zistíme, že sa jedná o nevýrazný vrchol v rázsoche Velických Granátov, odstupujúci krátkym hrebeňom z Granátovej lávky. Na SZ susedí s Opálovou stenou, od ktorej ju delí Granátový kotol. Na SV ju od Veľkej Granátovej veže oddeľuje Granátové sedlo, ktorým bezprostredne prechádza Granátová lávka. Na JV je Granátová stena od Velickej steny oddelená Kotlom pod Dvojitou.
POZNÁMKA: Granátová lávka je z hľadiska prístupu na hrebeň Velických Granátov dôležitý objekt. Jedná sa o sutinovo-trávnatú lávku/rampu, ktorá od seba jasne oddeľuje masív Granátových veží a Granátových stien. Granátová lávka (pokiaľ ide o názvoslovie) sa začína v ústí Velickej doliny pod Medvedím chrbtom a končí sa v Opálovom sedle. Avšak konfiguračne už menej zreteľne pokračuje aj ďalej na SZ. Definitívne sa stráca až v oblasti Sedla pod Kupolou.
POZOR! Podľa Návštevného poriadku TANAPu sú Granátová lávka a priľahlé steny lokalitou, v ktorej je pohyb návštevníkov zakázaný. Granátovú lávku využívame len pre únik v krízových situáciách.
Východisko: Sliezsky dom.
3. Z Granátového sedla
Čas: 5 min
Obtiažnosť: I+
Atraktivita: ++

Do Granátového sedla sa dostaneme po Granátovej lávke (trasa 1).
-Ak na ňu nastúpime z Kvetnicového žľabu pod Opálovou stenou (viď trasa 1 na Bradavicu), vystúpime najprv do Opálového sedla. Odtiaľ pokračujeme po lávke popod Malú a Veľkú Granátovú vežu, traverzujúc Granátový kotol až dosiahneme Granátové sedlo.
-Na Granátovú lávku sa dostaneme aj z Tatranskej magistrály. Na úpätí Medvedieho chrbta opustíme magistrálu a odbočíme do sutinoviska prerasteného kosodrevinou. Vstup na lávku nie je jasne definovaný (treba sledovať mužíkov), ale ak už sa na ňu dostaneme, ďalší postup je jasný (zreteľný chodník). Po lávke sa dostaneme pod Medvedie sedlo a zanedlho dosiahneme Dvojité sedlo.
1. Granátová stena a Granátová lávka, pohľad z Gerlachu. Autor fotografie: Sveťo Lacko
2. Granátová stena a Granátová lávka, pohľad z Opálovej steny.
3. Granátová stena a Granátová lávka, pohľad z Velickej steny.
Traverzujúc Kotol pod Dvojitou sa dostávame do Granátového sedla.
Tu lávku opustíme a cez dva ľahké výšvihy po trase 3 dosiahneme vrchol Granátovej steny.