end
Sprievodca
Satanov žľab
Satanov žľab
Satanovo sedlo (cca 2300) je úzky, markantný zárez oddeľujúci masív Satana a Diabloviny - presnejšie leží medzi Čertovým hrbom a S vrcholom Satana. Do Satanovej dolinky (čo je priľahlá časť Mengusovskej doliny) z neho spadá hlboko vrezaný Satanov žľab. Žľab sa mierne stáča a na dno doliny ústi veľkým sutinovým kužeľom, podľa ktorého ho ľahko identifikujeme. Vďaka SV orientácii a vysokým stenám, zabraňujúcim prenikaniu slnečného svetla, tu nájdeme dobré snehové podmienky aj neskoro na jar.
Východisko: Štrbské pleso, Popradské pleso
S1. Do Volej kotlinky
Sklon: 35-43° (úvodných 15m do 47°)
Obtiažnosť: S4
Expozícia: E1+
Prevýšenie: 500 m po Hincov potok

Zjazd sa dá rozdeliť na dve približne rovnako dlhé časti. Prvá je typické žľabové lyžovanie s obmedzeným manévrovacím priestorom a technickými partiami. Slnko tu nesvieti pravdepodobne nikdy. Druhá polovica je jazda otvoreným terénom po sutinovom kuželi, na ktorom je miernejší sklon, sneh je exponovaný slnku a skokovo mení svoje vlastnosti.
Najťažším miestom zjazdu je úvodných 15 m, sklon tu dosahuje cca 47° a manévrovací priestor je obmedzený na dĺžku lyží (v závislosti od snehových podmienok). Ďalej sa žľab rozšíri a sklon sa stabilizuje na 40°. Približne v polovici žľabu je zúženie (sklon krátkodobo narastá o 2-4 stupne). Zjazd je približne priamočiary, po ceste nie sú žiadne prahy ani prekážky, dojazd do doliny je bezpečný.
GPS záznam zjazdu (formát GPX, archív 7-Zip) po Hincov potok.
Smer: Satanovo sedlo - Satanova dolinka.
1. Satanovo sedlo a satanov žľab, pohľad z Volieho chrbta. Autor fotografie: Marek Sitár
2. Satanov žľab, pohľad zo sutinového kužeľa.
3. Satanov žľab, detail.
4. Satanov žľab, pohľad na strmý úsek tesne pod sedlom.