end
Sprievodca
Kriváň
Kriváň
Kriváň (2494) patrí medzi vyššie tatranské štíty a stojí osamotene na JZ okraji Vysokých Tatier. Vypína sa na konci Krivánskej rázsochy. Obkolesuje ho Nefcerka, Kôprová dolina, Važecká dolina a na JZ Liptovská kotlina. Vďaka svojmu výnimočnému tvaru a samostatnosti sa stal pre Slovensko symbolom. Turisticky aj skialpinisticky je hojne navštevovaný.
Východisko: Tri studničky, Štrbské pleso
S1. K Trom studničkám Krivánskym žľabom
Sklon: 30-35°
Obtiažnosť: S2+
Expozícia: E1 (okolo vodopádu E2)
Prevýšenie: 1350 m (ku Trom studničkám)

Na vrchol Kriváňa vedie značený chodník. Buď po ňom, alebo priamo v línii zjazdu vystúpime na vrchol. JZ úbočie Kriváňa je široké a vytvárajúce plytký žľab bez prekážok, stáčajúci sa mierne na západ. Je na ňom akumulované obrovské množstvo snehu, preto aj napriek relatívne malému sklonu (väčšinou okolo 30°) treba počkať na dobré lavínové podmienky. Svah je najstrmší tesne pod vrcholom (do 35°) a postupne sa zmierňuje. Obzvlášť za horších snehových podmienok narazíme cca pod Vyšnou priehybou na snehom neprekrytý prah, ktorý má do 3 metrov a zdatný lyžiar ho môže skočiť. Pokračujeme dnom žľabu, ktorý sa pod Krivánskou kopou stáča doľava a je ukončený vodopádom!!! Prah sa dá obísť širokým oblúkom zľava cez les. Ďalej pokračujeme dolinkou popri potoku a neskôr lesnou cestou až na Tri studničky.
Pasáže okolo vodopádu a aj niektoré úseky pod ním sú nepríjemné a potenciálne nebezpečné. Prvý raz je lepšie túru absolvovať s osobou, ktorá terén dobre pozná a mať pre istotu materiál na zlanenie.


S2. Varianta z Daxnerovho sedla do Krivánskeho žľabu
Sklon: 30°
Obtiažnosť: S2
Expozícia: E1
Prevýšenie: 300 m

Jednoduchšia trasa, napájajúca sa v Krivánskom žľabe na S1.


S3. Traverz na zelený turistický chodník
Aby sme sa vyhli nepríjemnostiam v spodných partiách Krivánskeho žľabu, je najbezpečnejšie vytraverzovať po úbočí JZ hrebeňa do miest, kadiaľ v lete vedie zelený turistický chodník. Po ňom za dobrých snehových podmienok zlyžujeme v hustnúcom lese až na Tri studničky.

1. Kriváň. Autor fotografie: Miroslav Benko.
2. Kriváň. Pohľad z J hrebeňa Kriváňa.