end
Sprievodca
Končistá
Končistá (2535) je posledný a najvyšší vrchol v južnej rázsoche, vybiehajúcej z Popradského Ľadového štítu. Na juh z nej vybieha hrebeň, ktorý sa nižšie rozširuje v široký chrbát, stáčajúci sa na JV. Na JZ spadá k Lúčnemu sedlu širokým sutinovým úbočím, preťatým žliabkami a rebierkami. Má dva vrcholy, J a S. J vrchol tvorí obrovský balvan, podobný konskej hlave, tzv. Nákova alebo Jarmaiho stôl. Končistá patrí medzi najvyššie vrcholy Tatier s ľahkou prístupnosťou.
Východisko: Popradské pleso
Končistá
S1a. Do Lúčneho sedla
Sklon: 30-35°
Obtiažnosť: S3
Expozícia: E1
Prevýšenie: 350 m

Otvorený terén bez skalných prekážok a prahov robí z J úbočia Končistej vhodný svah aj pre menej skúsených lyžiarov. J expozícia za jasných dní zaručuje silný slnečný príkon a sneh sa tu drží kratšie. Sneh rýchlejšie prechádza procesom firnovatenia, často je prítomná kôra.

S1b. Z Lúčneho sedla do Zlomísk
Sklon: 38°
Obtiažnosť: S3+
Expozícia: E1+
Prevýšenie: 200 m

Z Lúčneho sedla do Zlomiskovej doliny sa lievikovito zužuje žľab. Zúženie je v hornej tretine žľabu a tu je aj najväčší sklon (okolo 38°). Málokedy sem svieti slnko, preto sneh máva lepšiu konzistenciu ako na J expozícii Končistej. K Popradskému plesu možno za štandardných snehových podmienok zlyžovať dnom Zlomiskovej doliny.

1. Končistá, pohľad zo Zlomísk. Autor fotografie: Martin Černička. (http://www.terminus.sk/~dedo)