end
Sprievodca
Filmársky žľab
Filmársky žľab sa radí medzi tatranskú skialpovú klasiku. Spadá z Lomnického sedla na stranu Malej Studenej doliny. Je mierne ohnutý. Na dno Malej Studenej doliny ústi mohutným sutinovým kužeľom. V hornej časti na pravej strane rokliny rozoznáme veľký biely výlom. Jeho názov má pravdepodobne spojitosť s natáčaním filmu Medená veža.
Východisko: Hrebienok, Téryho chata, Skalnaté pleso
Filmársky žľab
S1. Do Malej Studenej doliny
Sklon: 35-38°
Obtiažnosť: S3
Expozícia: E1+
Prevýšenie: 550 m (na dno doliny)

Vystupujúc hore Malou Studenou dolinou, približne na úrovni Chmúrnej veže, uvidíme v lomnickom hrebeni medzi Lomnickou kopou a Veľkou Lomnickou vežou výrazný, hlboko do skál vrezaný žľab. Jeho začiatok tušíme v Lomnickom sedle. Do Malej Studenej doliny ústi mohutným sutinovým kužeľom. Vystupujeme priamo žľabom, v ohybe skôr po jeho SZ okraji a rovnakou trasou aj lyžujeme. Do Lomnického sedla sa dá najľahšie dostať zo Skalnatého plesa (dokonca aj lanovkou), ale je lepšie celý žľab si pred zjazdom vyšľapať kvôli zmapovaniu terénu a lavínovej situácie. V hornej tretine je najstrmší. Je dobre ak je poriadne vysnežený, keďže na úrovni veľkého bieleho výlomu sú na dne solídne balvany. Napriek tomu, že roklina môže vytvárať pocit stiesnenosti (evokovaný stenami ktoré ju lemujú), žľab je vo všetkých jeho úsekoch dostatočne široký (mierne zúžený je v hornej a spodnej tretine).
Zjazd nie je celkom priamčiary a je lepšie absolvovať ho za dobrej viditeľnosti a na nie veľmi tvrdom snehu. Po ceste nie sú prahy. Možnú prekážku predstavujú pri menšej výške snehovej pokrývky zlomiská, ktoré sú v ohybe cca na úrovni výlomu. Dojazd do doliny je bezpečný.
1. Filmársky žľab. Pohľad zo dna Malej Studenej doliny.
2. Filmársky žľab z Malej Studenej doliny.
3. Filmársky žľab zo Širokej veže.